Konopljino olje se proizvaja s hladnim stiskanjem semen rastline in ne cvetov ali listov. Konopljino olje ne vsebuje THC-ja ali CBD-ja (kanabidiola), vendar ima kljub temu vedno velike pozitivne učinke na:
– zdravje možganov,
– srca,
– prebavo,
– kožo in
– probleme z vnetji.
Konopljino olje vsebuje visoko vsebnost popolnih polinenasičenih maščobnih kislin v razmerju 3:1 med omega-6 in omega-3, kar telesu lahko pomaga pri presnovi maščob. Vsebuje tudi antioksidante (vitamin E), karoten, fitosterole, fosfolipide, minerale, kalcij, magnezij, žveplo, železo, kalij, fosfor in cink.

Konopljino olje je odlično, kot dodatek prehrani ljudi in živali.
POZITIVNI UČINKI KONOPLJINEGA OLJA
ZDRAVJE SRCA
Konopljino olje vsebuje visoko raven omega-6 in omega-3 maščobnih kislin v razmerju 3:1. Te esencialne maščobne kisline delujejo na način, da znižujejo raven holesterola v krvi in s tem pomagajo pri preprečevanju bolezni srca in ožilja. Znano je, da gama-linolna kislina (GLA) v konopljinem olju zmanjša vnetje.
HORMONSKO RAVNOVESJE
Znanstveniki so ugotovili pomen GLA, ki ga najdemo v konopljinem olju. GLA izboljša hormonsko zdravje oziroma ravnovesje in zmanjša simptome povezane s PMS. Prav tako vpliva na simptome menopavze, kot so vročinski valovi, razdražljivost in tesnoba. Uživanje maščobne kisline z GLA ne povzroča stranskih učinkov.
PROTIVNETNO DELOVANJE
Ponovno govorimo o GLA v konopljinem olju, ki ima sposobnost boja proti vnetju in vpliva na vnetne bolezni, kot so artritis, revma in fibromialgija.
VPLIV NA BOLEČINE
Konopljino olje vpliva tudi na zmanjšanje bolečine, če ga zaužijemo ali ga nanesemo lokalno na mesto bolečine. Predvsem gre tu za kombinacijo protivnetnega in protibolečinskega delovanja.
VPLIV NA PREBAVO
Maščobne kisline v konopljinem olju spodbujajo dobre mikrobe v črevesni flori. Poleg tega razbremenijo prebavni trakt tudi s protivnetnim delovanjem, kar posledično vpliva na dobro prebavo.

VPLIV NA DELOVANJE MOŽGANOV
Znano je, da esencialne maščobne kisline v konopljinem olju izboljšajo spomin, zmanjšujejo simptome tesnobe, depresije in anksioznosti.
POMOČ PRI IZGUBI TELESNE TEŽE
Gama-linolna kislina (GLA), ki jo najdemo v konopljinih semenih, lahko zmanjša željo po sladkorju in je naravni zaviralec apetita, ki pomaga pri izgubi teže, saj zaužijete manj kalorij.
VPLIV NA KOŽO
Pri vplivu na kožo ima konopljino olje res pozitivne učinke, zato ni čudno, da se tako povečuje proizvodnja izdelkov za kožo iz konopljinega olja. Velja omeniti vpliv na vlaženje in zadrževanje vlage v koži, brez da bi vam zamašilo pore. Istočasno olje kožo pomirja in deluje proti vnetnim procesom, kot so vnetja kože, avtoimuna stanja kože, občutljivo lasišče ter proti aknam, saj uravnava proizvodnjo kožnega olja. Kadar ga uporabljamo za lasišče, je ključnega pomena tudi za spodbujanje rasti las. Konopljino olje izboljša prekrvavitev lasišča in nahrani lasne mešičke.
KAKO UŽIVATI KONOPLJINO OLJE?
Zaužijte 1 do 2 čajni žlički dnevno.
Kot kulinarična sestavina: Uporabite, kot hladno kulinarično olje. Dodamo ga lahko solatam, omakam, juham, pestom, smutijem ipd. Prilagamo še dva okusna recepta, kot idejo, kje ga lahko uporabite.
MAJONEZA IZ KONOPLJINEGA OLJA

Ta recept za majonezo iz konopljinega olja je odličen za uporabo v sendvičih in solatah.
Sestavine:
- 1 veliko jajce sobne temperature
- 3⁄4 skodelice konopljinega olja
- 1 žlica limoninega soka
- 1⁄2 žlice gorčičnih semen
- 1⁄2 žličke soli
Dodajte jajce, limonin sok, gorčična semena in sol v kuhinjski robot in mešajte do gladkega (majonezo lahko izdelate tudi s paličnim mešalnikom). Nato med nenehnim mešanjem v eni do dveh minutah počasi kapljajte olje konopljinih semen. Shranite v hladilniku.
SMOOTHIE S KONOPLJINIM OLJEM

- 1 banana
- 1 vanilijev jogurt na grški način
- 1 žlica kokosovega olja
- 1 žlička konopljinega olja
- pest konopljinih semen
- po želji dodamo še kakšno sadje
Že imate svoje konopljino olje? Naročite ga lahko TUKAJ.